همه آنچه میخواهید درباره عقد آریایی بدانید

یکی از مراسمی که در چند سال اخیر خیلی مورد استقبال عروس و دامادها قرار گرفته، عقد آریایی ست. در ابتدا عقد آریایی توسط عروس و دامادهایی خوانده میشد که تعصب زیادی به مراسم ایرانی و آریایی داشتند ولی بخاطر احساسات زیبایی که در این عقد، نهفته است خیلی زود جای خودش را در بین مراسم عقد محضری بسیاری از تازه عروس و دامادها باز کرد.

تا حدی که  برخی از زوج ها تمایل پیدا کردند کلا عقد آریایی را جایگزین عقد اسلامی کنند که با مخالفتهای  متعددی روبرو شد و نهایتا در جایگاه عقد تکمیلی و تشریفاتی جای خودش را بخوبی در بین مراسم عقد باز کرد.

بدین ترتیب در مراسم عقد محضری ابتدا خطبه عقد اسلامی توسط عاقد خوانده میشود. و سپس بعد از اینکه عروس و داماد بصورت شرعی و قانونی  محرم شدند، خطبه عقد آریایی طی مراسم و حالتهای خاص خودش،  خوانده میشود.  به واسطه نوع متن عقد ، و قرار گرفتن عروس و داماد بصورت رودر‌رو و دست در دست ، عقد آریایی عموما احساسات زیادی را با خودش همراه میکند.

توجه داشته باشید : در قانون حکومت اسلامی ، عقد آریایی هرچند مورد پسند و سلیقه بسیاری از عروس ها و داماد هاست ولی از نظر قانونی هیچ گونه ارزشی ندارد

 

 عقد آریایی چگونه اجرا می‌شود

در این مراسم ابتدا وکیل از داماد میخواهد به نوعروسش نگاه کند و با عشق با احساس و بگوید: «به نام ایزد مهرآفرین. تو را برگزیدم از میان همه خوبان. برای زیستن در کنار تو. میان این گواهان با تو پیمان می‌بندم. وفادار تو باشم. در هر لحظه و هرجا، پذیرا می‌شوی آیا؟»

و

 سپس عروس خانم میگوید: «به نام نامی یزدان. پذیرا می‌شوم مهر تو را از جان. هم‌ اکنون باز می گویم میان انجمن با تو، من هم وفادار تو خواهم بود. در هر لحظه و هر جا.»

این‌ بخشی از کلام عقد آریایی است که توسط عروس و داماد خوانده می‌شود، اگرچه برگزاری این عقد اختیاری ست، اما آنچنان سرشار از احساس است که اگر یک فرد مسلط و بااحساس، این عقد را برگزار کند فضایی بسیار رمانتیک و لحظاتی خاص و بینظیر می آفریند . به جرئت میتوان گفت یکی از پراحساس‌ترین بخش های کلیپ مراسم عقد مربوط به عقد آریایی و سوگند یاد گردن عروس و داماد است.

یک توصیه مهم  :  به عنوان فردی که سالهاست از عروس و دامادهای زیادی در زمان عقد آریایی شون تصویربرداری کردیم و ویدئوکلیپ عقدشون تدوین کردیم بهتون توصیه میکنم اگر میخواین لحظات پراحساسی رو تجربه کنید که هم در واقعیت و هم در کلیپ عقدتون اشک رو تو چشم همه جاری کنه و خاطره شیرینیش تا همیشه تو قلبتون زنده بمونه، حتما تمام مدت عقد آریایی تو چشم های هم نگاه کنید. در زمان عقد تنها تمرکز شما باید روی چشم های همسرتون باشه.

 

چه کسی میتواند عقد آریایی را اجرا کند؟

با وجود اینکه بر خلاف عقد اسلامی ، هر شخصی می تواند برگزاری عقد آریایی را بر عهده بگیرد و به عنوان وکیل در مراسم حاضر شود، ولی کیفیت اجرای این عقد تاثیر زیادی در احساسات عروس و داماد دارد.
لحن و تن صدا ، موزیک بک گراند ، میزان مکث ها و … . بنابراین این تصمیم که فرد متبحر و باتجربه ای  را برای اجرای عقد آریایی در نظر بگیرید یا یکی از بستگانتان را انتخاب کنید بستگی به بودجه و شرایط شخصی خودتا ن دارد. مهم این است که بتوانید این مراسم را بدور از عجله و در شان سوگندنامه و عهدنامه ای گرانبها برگزار کنید.

 

هزینه مراسم عقد آریایی

اجرا عقد آریایی در برخی محضرها یا تشریفات عروسی جزو پکیج خدمات میباشد . ولی اگر محضر یا تشریفات خاصی مد نظرتان است که عقد آریایی ارائه نمیکند یا ترجیح میدهید فرد دیگری عقد را برایتان برگزار کند میتوانید بصورت مستقیم نیز با عاقد هماهنگ کنید.
و بنابراین در این زمان هزینه عقد آریایی متناسب با فردی که انتخاب میکنید متفاوت خواهد بود

پیشنهاد : ما بواسطه کارمون بهترین ها رو در اجرای عقد آریایی در مشهد میشناسیم و اگر نیاز به معرفی یک فرد خوش صدا و بااحساس دارین تماس بگیرین تا بهتون معرفی کنیم

 

پیشنهاداتی برای اجرای  عقد آریایی پراحساس

محیط آرام با نور کم، شمع‌آرایی سفره عقد ، موزیک لایت پس زمینه ، عروس و داماد رو به روی یکدیگر ایستاده و دستان هم را می‌گیرند و وکیل طرفین شروع به خواندن کلام این عقد می کند.
بهتر است فردی که وکیل میشود از قبل تمرین کرده باشد و صدای گرم و دلنشینی داشته باشد. فیلمبردار مراسم نیز در این ثبت این مراسم نقش بسیار مهمی دارد زیرا طی برگزاری عقد آریایی بیشتر از هر زمان دیگری نه تنها در عروس و داماد، بلکه در میان مهمانان و حاضرین، احساسات در جریان است . و یک فیلمبردار بااحساس و با تجربه میتواند با گرفتن تصاویر درست از زوایای مختلف،  یک کلیپ رمانتیک و دوست داشتنی از مجموع این لحظات خاص و بینظیر تدوین کند که اشک شوق هر بیننده‌ای را درآورد.

نکاتی برای عکاسی و فیلمبرداری مراسم عقد :

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم عقد آریایی لحظات رمانتیک و احساسی عمیقی دارد. و بنابراین بسیار مهم است که فیلمبردار مراسم عقد بتواند در هر لحظه، از زوایای مختلف،  بهترین تصویرها را ضبط کند تا در تدوین نهایی کلیپ عقد مورد استفاده قرار بگیرد.

احساسات پاک و صمیمانه اعضای خانواده و حاضرین مراسم،  دست کمی از احساست ناب عروس و داماد ندارد و فیلبرداری از این صحنه ها و تدوین احساسی نهایی، تنها از پس فیلمبرداری خبره و هنرمند بر میاید.

توصیه ای که ما به عروس و دامادهایمان میکنیم این است که در زمان عقد آریایی به هیچ ژستی فکر نکنید . یا سعی نکنید ادای چیزی را دربیاورید. تنها سعی کنید در لحظه حضور داشته باشید و این عهد را با تمام قلب و وجودتان بیان کنید.برای داشتن یک کلیپ رمانتیک و دلنشین از مراسم عقدتان،  احساس ناب شما و تجربه و مهارت فیلمبردار و تدوینگر مراسم عقدتان کافیست.

برای اطلاع از قیمت و هزینه عکاسی و فیلمبرداری مراسم عقد در مشهد با ما در تماس باشید .

ارسال پیام در واتساپ 

 

 

متن عقد آریایی

برای متن عقد آریایی نسخه های متعددی وجود دارد که برخی کوتاهتر و برخی طولانی تر هستند. متنی که در ادامه برایتان قرار داده ایم نسخه رایج ترآن است.

داماد:به نامه نامی یزدان

من تورا برگزیدم از میان همه خوبان

میان این گواهان بر لب ارم این سخن با تو

براي زیستن با تو

وفادار تو خواهم بود در هر لحظه و هرجا

پذیرا میشوی آیا؟

تو با من این چنین هستی که من با تو؟

– عروس:به نام نامی یزدان

پذیرا میشم مهر تو را از جان

هم اکنون باز میگویم میان انجمن با تو

وفادار تو خواهم بود، در هر لحظه، در هرجا

براي زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد:تو چون هم آشیان خواهی شد با من

تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهرو نورو عطرو یاسمن با تو

گواهان این پیوند:همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند