همه چیز درباره فرمالیته عروسی

یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین بخش های ازدواج،  فرمالیته عروسی ست که به آن پارت عروس یا کلیپ عروس و داماد هم میگویند. فرمالیته عروس، تا چند سال پیش در دایره لغات مراسم عروسی وجود نداشت یا اگر وجود داشت مخصوص به قشر خاصی از جامعه بود. حالا چند سالی است که این مراسم با عمومیت بیشتری به لیست خدمات آتلیه‌ها و تصویربرداران مراسم عروس و دامادها اضافه شده است. در این مطلب میخواهیم سیر تا پیاز فرمالیته عروس را با هم بررسی کنیم.

 در انتهای این مطلب شما میتوانید مطمئن باشید در مورد فرمالیته عروسی، همه چیزهای مهم را میدانید. میدانید فرمالیته عروسی چیست؟ چرا روزبروز فرمالیته رایج تر میشود و عروس و دامادهای بیشتری میخواهند حتما این بخش را داشته باشند ؟ چه معیارهایی را برای انتخاب تصویربردار، تدوینگر و عکاس کلیپ‌تان در نظر داشته باشید؟ چطور برای زمان و مکان تصویربرداری و عکاسی کلیپ‌تان تصمیم گیری کنید و …

فرمالیته عروسی چیست؟

به احتمال زیاد، تاکنون در مراسم عروسی مختلف، دیده‌اید که بخشی از زمان مراسم عروسی به پخش کلیپ عروس و داماد اختصاص دارد. به این کلیپ و مجموعه از عکس‌هایی که قبل از مراسم عروسی تهیه میشود، فرمالیته عروسی میگویند.  عروس و داماد قبل از روز عروسی به همراه تیم عکاس و فیلمبردار در فضایی باز مثل طبیعت، این عکس و فیلم‌ها را تهیه میکنند تا علاوه بر تنوع و جذابیت سبک‌های مختلف، استرس تصویربرداری و عکاسی در روز عروسی را برای عروس و داماد کم کنند.

چرا فرمالیته یا کلیپ عروسی داشته باشیم ؟

  1. کم شدن استرس

از انجایی که کلیپ یا پارت عروسی، در روز مراسم ازدواج شما تهیه نمی‌شود، شما زمان کافی برای ثبت عکس و تصاویر مختلف، با حالت و ژست های متنوع  را دارید و به همین دلیل استرس‌تان به‌عنوان عروس و داماد کم میشود.  و هرچقدر، استرس کم باشد، عکسها و فیلمهای زیباتر و طبیعی‌تری خواهید داشت.

  1. تجربه متفاوت با ظاهری متفاوت

فرمالیته عروس با لباس‌های اسپرت و یا لباس‌هایی ساده‌تر از لباس عروس، مثل لباس مجلسی یا نامزدی ضبط می‌شوند. در واقع شما مراسم عروسی را یک بار با ظاهری متفاوت برگزار و ثبت می‌کنید. از طرف دیگر شما میتوانید در مکانهای مختلف بنا به یلیقه و علاقه تان کلیپ عروسی تان را ضبط کنید و عکس‌هایتان را بگیرید. برای مثال بعضی از عروس و دامادهایی که با ما کار میکنند ، کلیپ عروسی‌شان را در کویر یا ساحل های جنوبی میخواهند تصویربرداری شود. درحالیکه برخی دیگر تمایل به داشتن  عکس‌ها و فیلم هایشان در مکان‌های لوکس و لاکچری دارند.

  1. نمایش کلیپ در روز عروسی

یکی از مزایای خیلی مهم داشتن کلیپ ، امکان نمایش کلیپ فرمالیته یا همان پارت فرمالیته عروس ، در روز مراسم برای مهمانان است. این نمایش میتواند یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز و دوست داشتنی برای مهمانان باشد که به‌شدت مورد استقبال قرار میگیرد.

  1. داشتن زمان کافی

اگر قرار بود کلیپ فرمالیته در روز عروسی تهیه شود قطعا شما زمان کافی برای ضبط آن نداشتید یا از شدت استرس حتما ان را خراب میکردید. خوبی فرمالیاته این است که امکان تهیه آن در روزهایی غیر از روز مراسم عروسی و با خیال راحت میباشد.

  1. عروسی در فضای باز

من عاشق این بخش از فرمالیته عروس هستم. این امکان که شما بتوانید در فضای باز، در طبیعت یک مراسم عروسی ساده را تجربه کنید، کلیپ‌تان را تهیه کنید و عکس‌هایی با نور طبیعی بگیرید، قطعا یه فرصت شگفت انگیز است. فیلم‌ها و عکس‌های خیلی رمانتیک و احساسی میشود با تابش نور آفتاب ضبط کرد.

  1. تمرین

ضبط کلیپ فرمالیته یک تمرین تمام و کمال برای مراسم روز عروسی شما محسوب میشود.

  1. آب و هوا

یکی از نگرانی‌های همیشگی عروس و دامادها،  بد بودن هوا در روز عروسی است که میتواند خیلی از برنامه ها را بهم بریزد مخصوصا بخش عکاسی و فیلم‌برداری را.  این نگرانی در فصل‌هایی مثل پاییز و زمستان بیشتر میشود. اگر مراسم فرمالیته‌ای در کار نباشد احتمالا عکس و فیلم‌ها در همان تالار یا فضای دکور آتلیه تمام شود و خبری از عکاسی و فیلمبرداری در فضای باز نخواهد بود . و شما بخش مهمی از کلیپ ها و تصاویر جذاب و احساسی‌تان را از دست خواهید داد. پارت یا کلیپ، این امکان را فراهم میکند که شما در روز یا حتی فصل دلخواهتان عکس و فیلم عروسی‌تان را با آسودگی خاطر  تهیه کنید.

احتمالا تنها دلیلی که میتوان برای نداشتن کلیپ و پارت عروسی بیان کرد بحث هزینه است. این موضوع میتواند با توجه به اولویتها و میزان بودجه برای هر کس متفاوت باشد. ولی در آخر این شما هستید که تصمیم میگیرید میخواهید کلیپ عروسی‌تان با چه بودجه‌ای بسته شود یا اصلا کلیپ عروسی داشته باشید یا خیر. برای مثال بعضی از عروس دامادهای ما تمایل دارند کلیپ شان در سواحل جنوبی، شمالی  یا در کویر و جنگل باشد . بعضی ها دوست دارند کلیپ عروسی شان چهارفصل باشد و برخی ترجیح میدهند تنها یک روز را به این کار اختصاص دهند. مطمئنا تمام این موارد روی قیمت و هزینه کلیپ شما ، تاثیرگزار خواهد بود.

از طرف دیگر، در سالهای اخیر به دلایل مختلف ، بسیاری از مراسم‌های عروسی یا به تاخیر افتاد و یا کنسل شد. یکی از حرکت‌های هوشمندانه عروس و دامادها تهیه کلیپ و عکس‌های فرمالیته بود. آن دسته از عروس و دامادهایی که مراسم عروسی نگرفتند با تهیه فیلم و عکسی شبیه فرمالیته زندگیشان را شروع کردند. در چنین شرایطی فرمالیته عروس نه تنها خرج اضافی روی دوش عروس و دامادها نگذاشت بلکه بخش زیادی از هزینه‌ها را کاهش داد. البته این به معنای توصیه ما به مراسم عروسی نگرفتن عروس و دامادها نیست بلکه این مساله به تصمیم شخصی خودتان بستگی دارد.

چگونه یک گروه تصویربرداری خوب، برای کلیپ عروسی انتخاب کنیم؟

اینکه شما چطور کلیپی داشته باشید، کاملا به گروه تصویربرداری و عکاسی شما بستگی دارد. این تصویربردار  است که با استفاده از تجهیزات، لوکیشن و سناریوی مورد نظرش فیلم و عکس‌های شما را تهیه میکند و تدوینگر است که با احساس خاصی که بکار میگیرد به بهترین شکل احساسات زیبای شما را به تصویر میکشد برای مثال بارزترین تفاوت ما که باعث میشود از بین آتلیه های زیادی که در مشهد هستند عروس و دامادها،  ژیکان را انتخاب کنند، توانایی ما در نمایش احساساتی ست که آنها دوست دارند به تصویر کشیده شود و بیشتر نمایش داده شود. کیفیت فیلم و عکس‌های شما ارتباط مستقیم با عکاس و فیلمبردار و تدوینگر شما دارد.

لوکیشن کلیپ فرمالیته عروس

انتخاب لوکیشن کلیپ و عکس فرمالیته عروسی شما ارتباط مستقیمی با میزان بودجه و سلیقه شما دارد. اگر توانایی مالی دارید میتوانید در قالب تور به شهرهای توریستی یا حتی خارج از کشور بروید و فیلم و عکس فرمالیته خود را آنجا بگیرید و ضبط کنید.انتخاب‌های هیجان انگیز زیادی وجود دارد؛ عکاسی و فیلمبرداری در شمال، جنوب، کویر، جنگل، دریا و .. تعدادی از این انتخابها است. برای کسانی که نمیخواهند از شهر خارج شوند میتوانند با رفتن به طبیعت اطراف شهر کلیپ عروس‌شان را تهیه کنند. حتی میتوان از فضای دکور باغ‌ها و مکانهایی که برای این کار درنظر گرفته شده است نیز برای عکاسی و فیلمبرداری فرمالیته استفاده کرد. همه چیز به سلیقه و میزان بودجه شما بستگی دارد.

عکاسی فرمالیته عروس

عکاسی فرمالیته عروس نیز به اندازه پارت فرمالیته، برای عروس و دامادها اهمیت دارد. عکاسی فرمالیته در همان روز فرمالیته و در همان لوکیشن انتخاب شده انجام میشود. برای عکاسی فرمالیته،  سبکهای خیلی خاص و زیادی وجود دارد ولی اکثر عروس و دامادها، مدل عکاسی نیستند و تنها ژست های محدودی بلد هستند یا اگر هم ژستی در ذهن دارند ممکن است در عمل نتوانند خوب اجرایش کنند . داشتن یک تیم حرفه‌ای میتواند این نگرانی را کاملا حل کند.

شما میتوانید سلیقه‌تان را به تیم عکاسی و تصویربرداری بگویید و باقی چیزها را با خیال راحت به آنها  بسپارید. برای مثال عده‌ای از مشتریان ما، سبک کلاسیک را دوست دارند، که در آن عکاس دقیقا مشخص میکند چگونه ژست بگیرند. عده‌ای ترجیح میدهند از همان حالات و لحظات طبیعی عکسهایشان شکار شود. در حالیکه عده‌ای دوست دارند آلبوم فرمالیته‌شان یک آلبوم رمانتیک باشد. عده‌ای  هم دلشان میخواهد یک آلبوم لاکچری داشته باشند، عکاسی اسپرت هم یکی سبکهای محبوب در عکاسی فرمالیته است.

در نهایت این شما و تیم عکاستان هستید که تصمیم میگیرید از کدام سبک برای عکاسی فرمالیته استفاده کنید.

زمان مناسب برای ضبط کلیپ و عکاسی فرمالیته

برای انتخاب زمان مناسب برای مراسم فرمالیته دو عامل تاثیرگذار هستند. یکی وقت آزاد گروه تصویربرداری یا آتلیه، و دیگری زمان شما. اینکه میخواهید کلیپ فرمالیته در روز عروسی‌تان پخش شود یا نه هم میتواند در زمان روز فرمالیته تعیین کننده باشد. فراموش نکنید اگر میخواهید این اتفاق بیفتد حتما حداقل یک ماه قبل با اتلیه هماهنگ کنید چون تدوین فیلم زمان‌بر است و اگر دیرتر بجنبید ممکن است به روز عروسی نرسد.

نکته: اگر دلتان میخواهد کلیپ و عکس فرمالیته‌تان در فصل خاصی از سال گرفته شود حتما در زمانبدی‌ها آن را مدنظر قرار دهید.

هزینه کلیپ یا همان پارت عروس و داماد چقدر است؟

هزینه کلیپ فرمالیته عروس به عوامل متعددی بستگی دارد. لباس فرمالیته عروس و داماد، آرایشگاه روز فرمالیته، هزینه‌های مربوط به لوکیشن، تجهیزات فیلمبرداری، سلیقه شما، بودجه‌تان و.. همه در هزینه‌های کلیپ  تاثیرگذار هستند.

 صرفه‌جویی و انتخاب مناسب هر کدام از این عوامل روی هزینه نهایی اثر میگذارد و میتواند هزینه‌های شما را به صورت چشمگیری تغییر دهد.

ما به عنوان یک  تصویربرداری و عکاسی بواسطه تعداد زیادی از عروس و دامادهایی که با آنها کار میکنیم ، مزون ها و آرایشگاههای مختلفی را میشناسیم و به عروس و دامادها  کمک میکنیم ، متناسب با سلیقه و بودجه شان بهترین انتخاب را داشته باشند. شما هم میتوانید از آتلیه ای که انتخاب میکنید راهنمایی بگیرید.

و در انتها به این نکته توجه داشته باشید که نمونه کارهای کلیپ و پارت قبلی میتواند به انتخاب گروه مناسب با اولویت ها و شرایط شما بسیار موثر باشد